Wednesday, 26 November 2014

Jak zaujmout přihláškou na pracovní pozici?Jelikož se poslední týdny snažíme náš pracovní tým rozšířit, hledáme zaměstnance. Akorát mě zaráží, proč se vůbec namáhá někdo napsat mi, když se k tomu staví tak, že nemám chuť ani odpovědět.
Během svého života jsem se setkala s náborem několikrát a vždy mě fascinovalo, jak málo by stačilo, aby si o vás někdo nemyslel, že o pozici vlastně vůbec nestojíte. Možná o tom ani nevíte. Jelikož se naše personální problémy zdají být vyřešené, a dostala jsem i několik velice příjemných a aktivních přihlášek, usuzuji, že chyba není ve mně.
Pokud byste se v budoucnu odhodlali napsat životopis, tady máte návod, které chyby určitě nedělejte.
11)      Do předmětu emailu uveďte, o kterou pozici se zajímáte. Pak se vám nestane, že na email „Dobrý den, mám zájem o vámi inzerovanou pozici…“ dostanete stručnou odpověď: „Kterou?“
Samozřejmě se jedná pouze o řečnickou otázku, vaše přihláška okamžitě putuje do koše.

22)      Přihláška není esej o 1000 slov. Nepřečtu to. Nudí mě to. Mám v mejlech 20 přihlášek. Kdyby mi psal každý dvě A4, musím přečíst 40 stránek. To už si otevřu nějakou knížku.
Stačí napsat pár řádků, proč se hlásíte. Nějaké klíčové slovo, třeba že máte praxi, nebo že se o téma zajímáte, něco osobního, co by mě zaujalo.

33)      Snažte se. Jako opravdu. Když už domlouváme termín pohovoru, nejsem vaše asistentka, abych se já snažila najít termín, který vyhovuje vám. Tento přístup mě neskutečně štve a nemám chuť v konverzaci pokračovat.

44)      Nikdy, nikdy, ale opravdu nikdy nepište „Pošlete mě prosím více informací.“ O čem proboha? To si opravdu představujete, že si jedno krásné odpoledne udělám kafe, sednu si a budu přemýšlet nad tím, co tu holčinu ještě může zajímat? Že by chtěla vědět, co vařím nejradši? Nebo barva vlasů, velikost bot? Chce vědět, jak je práce náročná nebo jestli budou směny zadané týden dopředu? Zda jsou směny flexibilní? Když se vám zdá, že potřebujete více informací, napište, co chcete vědět. To už svědčí o tom, že jste se nad inzerátem a možností práce opravdu zamysleli a já velice ráda odepíšu.

55)      Na pohovor se připravte. Zapomeňte na „Já přesně ani nevím, co bylo v inzerátu, přeposílal mi to přítel, protože si hledám nějakou práci.“ Aha… Takže se očekává, že udělám přednášku o tom, co bylo možné si zjistit? Vaše naivita je sice rozkošná, ale ne ;)

66)      Na pohovor se připravte. Ano, je to tak důležité, že to napíšu ještě jednou. Co ta příprava zahrnuje? V době internetu je to velice jednoduché, stačí si vyhledat, kam že se to hlásíte, co ta firma dělá. Velice těžké, předpokládám… i když, někomu to jde krásně, takže nevím, kde bude chyba ;)

77)      Jedna bonusová rada: nezapomeňte na svoje kontakty. Uveďte je nejen do CV, ale i do podpisu v mejlu. Pokud se vám povede zaujmout, je nesmírně ubíjející, že se vám člověk nemůže dovolat, a na email dopovídáte až za týden.


Věřte nebo ne, člověk, u kterého se hlásíte na práci, pracovníka potřebuje. Má tedy zájem, aby ve vás hledal něco dobrého. Chce ale nabídku. Dal jednu vám, chce na oplátku tu vaši. Co umíte? Co vás zajímá? Buďte trochu kreativní, ono se to vyplatí. 

No comments:

Post a Comment