Friday, 28 October 2016

Nechat plynout


V malém podnikání, a v podstatě ve všem, do čeho jste osobně zatažení, platí, že je velmi těžké si udělat odstup a nadhled.
Občas se bavíte s někým a vykládáte o svém nejistém rozhodnutí, zatažení do svých emocí a myšlenek řešíte něco, co pro toho druhého je bezvýznamná drobnost.
Usilujete, řešíte, přemýšlíte. Pořád. Je to jako bezedné tornádo myšlenek propojených emocemi, domněnkami, zdánlivými i zcela nemožnými scénáři. Máte pocit, že se vám do hlavy nasáčkoval bláznivý génius, co vidí svět v integrálech a maticích. Až na to, že vy ho vidíte skrz své úkoly a rozhodnutí.
Nedělám si iluze. Pořád nevládnu světu, a i když věřím na „butterfly effect“, zas tak vážná situace není.
Každý podnikatel, obzvlášť ten, který do toho spadne nějak bez dřívější průpravy nebo rodinné anamnézy, zápasí s tím, že se nechá pohltit, vším. Je to dobrá zkušenost. Občas je dělat horší než vyložit nohy na stůl. A ten odstup si musíte vybudovat. Jakkoliv, ale musíte.
Je to pořád jen živnost, pár závazků a úkolů. Není to NASA projekt, jak osídlit Mars.
Musíte si najít čas, kdy si ten odstup vybudujete a najdete ke svému podnikání zdravý vztah. Ne takový, co vás požírá, nebo máte pocit, že když se mu na chvilinku nevěnujete, už se to vše hroutí.
Nejlepší vztahy jsou takové, kde si můžete dovolit prostor pro sebe, jaký vám vyhovuje. Nejdelší a nejdůležitější vztahy jsou doprovázené svobodou. Můžete se ozvat, když máte co sdělit, když máte energii něco do toho vztahu vložit, nezištně, pozitivně. Tím ty vztahy rostou a sílí. V momentě, kdy máte pocit, že musíte něco udržovat, vyvinout úsilí, které vám zrovna není příjemné, něco není v pořádku. Právě naopak, spontánní a nenucené vkládání energie zaručuje největší růst, přirozenou péči a obrovské pokroky. Nejlepší zážitky a nejvydařenější večírky jsou neplánované. Nejvíce se nasmějete, když to ani nečekáte. Jenomže, dávat nezištně umí jen ten, kdo nemusí a navíc, má z čeho. Pokud se musíte rozdávat neustále a na povel, je to něco, co neúprosně udupává kreativitu, a i kdybyste chtěli něčemu přidat na hodnotě, nejde to.
S tím podnikáním to je trochu stejné. I když se to na první pohled nezdá, protože vás vážnost situace a závazky velmi rychle uzemní a vtáhnou do nálady, kdy si myslíte, že nemáte právo jednat nejprve za sebe. Nejenže na to právo máte, je to vaše povinnost. Ať už začnete podnikat v čemkoliv, musíte si vytvořit podmínky, kde to půjde. Ať už se to zdá být jakkoliv sobecké, musíte udělat vše proto, aby se dařilo vám. Pokud se bude dařit vám, budete mít dostatek energie a nálady na kreativní myšlenky, na to, abyste se o svoje podnikání starali s láskou.
U Bistra to probíhá asi podobně. Zjednodušeně to asi probíhalo takto:
Strašně moc práce, které jsem si užívala = velký úspěch (šlo to samozřejmě udržet krátkodobě)
Strašně moc práce, z které už člověk přestal mít radost = úpadek (i když se to snažíte neventilovat, prostě se začne všechno hroutit)
Méně práce, která ale postrádala smysl = průměrný výsledek
Méně práce, která dává smysl a kterou si člověk užívá = velký úspěch (navíc dlouhodobě udržitelný)

Otestováno za vás. Chytří uvěří, méně chytří otestují na sobě ;)
Ať už se to zdá jakkoliv neuvěřitelné, nejlepší změny přišly ze snahy práci si užít, mít více času. Pokud začnete jednat z tohoto pohledu, neznamená to, že se z vás stane bytost chytající lelky žijící si jen tak pro sebe na louce s kytkami. K tomu, abyste si práci užili a měli více času na sebe, potřebujete krutě přísná pravidla a racionální přístup. Metod a procesů je mnoho, i knížek se na to napsalo celkem dost.
Co používám já?

GTD (Mít vše hotovo)
Mám seznam, kam si píšu úkoly. Každý úkol. Jakmile mě napadne jakákoliv drobná nebo závažná povinnost, napíšu si jí. Je to obyčejná excelovská tabulka, rozdělená na kategorie (Zaplatit, Napsat, Vyřídit, Vymyslet, Udělat). Vyčistí to hlavu a nemáte pořád pocit, že jste něco zapomněli.

Čtyřhodinový pracovní týden (Tim Ferriss)
Mejly čtu jednou týdně, maximálně. V době, kdy potřebuji nerušeně pracovat, mám vyzvánění vypnuté automaticky. Potřebuji pracovat, efektivně, nerušeně. Sociální sítě jsem značně omezila.

Spánek a životospráva
Hodně spánku. Regenerace mozku je klíčová. Můžete si říkat jakoukoliv pozitivní mantru, se spánkem více než 7 hodin denně je život i práce hezčí. Najednou jsou úkoly jednodušší, lidi milejší, problémy řešitelné, překážky překonatelné. Kvalitu spánku si taky hlídám, spánku nesvědčí cukr, mléko, mouka, chemie v jídle, alkohol, stres, mobil a pc před spánkem. Ale to všichni známe, nic nového... Btw, spánek je nový sex, kdybyste to náhodou nevěděli ;)

Jeden den volna týdně
Toto volno je svaté.

Říkat NE
Ne, nechce se mi to vysvětlovat.

Automatizace procesů, pořádek ve věcech
Opakující se úkoly jde vždy automatizovat. Na vše jde vytvořit systém, který pak uvolňuje místo v mozku. Kam založit účtenky, kdy dělat účetnictví, kdy číst emaily, kdy dělat nákupy, objednávky. A když máte checklisty, procesy a místo pro všechno, značně se vám uleví.

Paretovo pravidlo (Paretova pravidla)
80:20 pořád platí, ve všem. 80 % úspěchu vzniká z 20 % úsilí. Vždy můžete svoje aktivity vyhodnotit a dělat jen to, co má opravdu smysl.

Minimalizmus
Ve všem.

Rituály, denní režim
Ne, rozlítanost a roztěkanost neznamená, že světu ukazujete, kolik pracujete. Doba uhnaných manažerů je už za námi, není to sexy. Pokud vyvíjíte jakoukoliv kreativní činnost, musíte svůj mozek používat na tyto důležité úkoly, a ne aby vymyslel, co budete snídat, zda máte čisté ponožky, že jste si ještě nevypili studené kafe. Zní to jako maličkost, ale den nastartovaný pohodlně, bez zbytečného přemýšlení a rozhodování je úplně jiný.

Psaní deníku
Pomůže to uspořádat si v hlavě všechny myšlenky. Díky tomu se vám může ulevit, ať už řešíte cokoliv. Je to lepší metoda, než si nějaké myšlenky pořád promítat před spaním, když by bylo právě nejlepší na nic nemyslet. A vnoučata se jednou pobaví :)

Pokud se vám povede nenásilně a pohodlně získat kontrolu nad svým časem, nad svými myšlenkami, úzkostmi a „neřešitelnými“ úkoly, můžete se věnovat mnohem důležitějším věcem. Třeba tomu, abyste si pokecali s hosty, co se jim líbí a naopak, co by ještě rádi uvítali. Můžete si najít čas na to, abyste se podívali do výkazů a vyhodnotili, která činnost má smysl a která ne. Ačkoliv se to zdá na první pohled banální, je dost možné, že od stromu nevidíte les. A občas je dobré se podívat na výsledky a přehodnotit svoje rozhodnutí. Uvolnit činnosti, které nepřináší tolik úspěchu. Tím vám právě vznikne další prostor pro zlepšení, vyzkoušení nových nápadů.
Vím, že toho je mnohem více, co by člověk pro sebe mohl udělat, co by pomohlo nejen tomu, aby byl srovnaný sám se sebou, ale taky podnikání, na které má pak energii a myšlenky. Metod, knížek a doporučení je nespočet. Chce to ale trochu trpělivosti a nic nehrotit. Ne všechno můžete aplikovat na sebe a taky nejde očekávat změnu celé osobnosti během pár dní. A co se osvědčilo jednomu, nemusí fungovat u vás. Někdo potřebuje vybít energii ve sportu, praktikuje meditaci a jógu. Zrovna tyto prvky mi vůbec nepomáhají. Sport mě spíš vyhecuje, ale neuklidní. Moje myšlenkové toky uspořádat do klidné meditační vlny je zatím příliš velký úkol. A s jógou mám pocit, že budu dřív tančit balet v Národním divadle než pravidelně procvičovat blahodárné pozice. Nic si z toho nedělejte, pokud u vás něco nefunguje. Důležité je snažit se najít svoji cestu, vlastní metody, které u vás fungují. A hlavně, dejte tomu čas, nechte věci občas plynout, a mějte prostor proto, abyste vše kolem vás mohli na chvilku v klidu sledovat. Přinese to obrovské výsledky.No comments:

Post a Comment