Sunday, 19 March 2017

Jak jsem překonala strach z workshopůJá Vám musím něco sdělit, protože mě to nesmírně těší a připadá mi to přímo kouzelné :)
Před Vánocemi se za mnou stavil jeden z našich zákazníků, že by rád potěšil přítelkyni kurzem vaření. 
Trochu jsem se cukala. Kurzy osobně nemám moc ráda, vždy mi připadali strašně náročné, jak už na přípravu, tak na tu snahu, abyste někomu předali to, co umíte, a on to ještě i pochopil, aplikoval. A byl spokojený. Nehledě na to, že se znám, jak mě vyčerpávají občas jednání, jak po dvou hodinách mluvení mám problém skloňovat česky a není úplně jednoduché udržet pozornost, nadšení, drive a ještě to mít vše profesionální. 
Ano, bála jsem se toho a měla pro to tisíce výmluv, proč do toho nejít. Stresovalo mě selhání a možnost, že vlastně nic neumím, a jak to vlastně mám předat. (říká se tomu syndrom impostora)
Vzala jsem si tedy na zákazníka email s tím, že mu napíšu, když se mi kurz povede dát dohromady.
Během týdne se objevil další host, že mu jídlo nesmírně chutná, a rád by na kurz. To už mi připadalo divné. 
Rozhodla jsem se tedy kurzu dát šanci, pro malinkou skupinku, maximálně 5 lidí, abych se jim dokázala věnovat (a abych měla ostudu jen v malém okruhu lidí).
Sestavila jsem plán, a rozhodla se, že poskytnu to, co umím nejlíp: pracovat velmi rychle, velmi efektivně. Ne, já nejsem šéfkuchař, je toho mnoho, co z oboru neznám. Mám ale obrovskou výhodu. Rok jsem vařila v kuchyni sama, a naučila jsem se během tří hodin navařit šest jídel pro celou restauraci. A pořád jiné. 
Jak? Triky, vychytávkami, zrychlováním procesů, nekonečnou kombinací surovin. Tlačil mě do toho vždy čas, protože ať už se děje cokoliv, v 11:00 se otevřít musí. Možná tomu nevěříte, ale stalo se, že třeba ruplo nějaké potrubí za provozu, a já dělala oběd během hodiny. Zkuste během hodiny navařit několik desítek porcí a šest druhů jídla https://www.facebook.com/images/emoji.php/v8/f4c/1/16/1f642.png:) 
Takže, Ameriku jsem neobjevila v nových receptech, ale v tom, jak rychle se dá všechno udělat, a samozřejmě, aby zůstalo všechno výborné. 
Tak jsem svoje triky začala sepisovat, přemýšlet při vaření, co jsem třeba nikdy před tím takhle nedělala, ale čas mě donutil vymyslet nové postupy. 
Taky je pravdou, že se snažím vařit z dostupných surovin. Nebudeme si nic nalhávat, prostě luxusní suroviny něco stojí, a obědové menu není položka, do které je možné nakombinovat všechno. 
Takto vznikl můj kurz, který je postaven na extrémní rychlosti, na sloučení několika pokrmů do jednoho základního receptu, a na používání dostupných, jednoduchých surovin.

V únoru se přihlásili další dva hosté, že jim chutná, a kdybych náhodou pořádala kurz, přijdou. Tak jsem naplnila kurz bez snahy. Kde je poptávka, tam vznikne nabídka.
Ihned první kurz se povedl, a přinesl neskutečné nadšení. Nejenže to šlo vše hladce a rychle, ale hlavně, všechny znalosti jsou tak triviální a zapamatovatelné, že si žáci odnesli opravdové znalosti, které můžou doma ihned zkoušet. Během dvou hodin jsme měli hotovo 7 jídel, pak si sedli a při jídle povídali o tom, co dalšího by se z toho základního receptu mohlo připravit.

Byli z toho všichni hotoví, a já jsem navzdory očekávání byla plná energie, soustředěná a nesmírně mě to bavilo. 
Žáci si založili tajnou skupinu, kde si od té doby vyměňují fotky, co všechno se naučili a vaření je chytlo natolik, že jsou ochotni si navařit něco rychlého a zdravého i večer, zkouší, vrátila se jim chuť vařit a vymýšlet. 
Je neděle ráno, já se připravuji na další workshop a přemýšlím, co s tím. Že vlastně to, čeho jsem se tak bála, mi vlastně jde parádně.

Od té doby se ozývají další zákazníci, že jim chutná, a že by se rádi naučili vařit, jak já. Přihlašují se na kurz, o kterém já nemluvím, a který není nikde vypsaný.
Tomu říkám kouzlo!

Navíc, díky workshopu vznikla sada materiálů, taková brožurka s praktickými radami a krátkými recepty. Užívám si, jak se učím, jak kombinovat barvy, obrázky, jak vytvořit něco pěkného. Vím, že je grafika samostatný obor, a že mám toho ještě hodně, co třeba moje oko na první pohled neodhadne, ale učit se něco nového a pěkného je obrovská radost :)

No comments:

Post a Comment