Sunday, 23 April 2017

Kolik je práce za prezentací?
Přípravu nikdy, ale opravdu nikdy nepodceňujte. 

Postavit se před několik desítek, nedej bože stovek lidí je extrémně stresující. Když si myslíte, že to zahrajete v pohodě, že to prostě nějak dopadne, že vás určitě něco napadne, a že si stačí připravit nějaké ty hlavní myšlenky, tak se rychle vraťte na zem. Příprava je extrémně důležitá. 

Ať už chystáte krátkou nebo dlouhou přednášku, musíte si přesně ujasnit, co budete říkat, komu, co tím chcete dosáhnout. 

V únoru jsem byla pozvaná na prezentaci MashUP v Impact Hubu v Brně. Bylo nás tam 11, všichni jsme představovali naše projekty, myšlenky i člověka za projektem. Formát byl předem daný:

10x20 vteřin, prezentace se přehrávala automaticky. 

Říkáte si, to je přece jenom 200 vteřin, 3 minuty 20 sekund. 

No, připravit prezentaci, která bude mít hlavu a patu ve třech minutách, osloví, nadchne, všichni jí budou rozumět, dalo celkem zabrat. 

První varianta, zhruba dvě hodiny práce, tedy snaha nacpat do těch tří minut všechno, co se projektu Food Incubator týká, skončila v koši. Díky konzultaci s Katkou Martínkovou, organizátorkou události jsme usoudily, že to musím hodně osekat, protože tolik informací nikdo nepochopí, nevstřebá. 

Tak se vybrala jedna hlavní myšlenka, příběh se popsal heslovitě. Už to bylo lepší. 

Chyběla "hravost", něco, co lidi hned rozesměje a přidají se na moji stranu :) Tak jsem zvolila Disney motivy. Nejprve princezny, pak ale na nápad kamaráda vyhrál Remy, myšák z Ratatouille. 

Už jsem si myslela, že mám to nejtěžší za sebou. Ale teprve přišla ta dřina. 

Abych věděla, že to, co říkám, bude korespondovat s aktuálně běžícím slidem, rozhodla jsem se natočit video pro sebe. Kolik myslíte, že jsem jich natočila? 35!

Než jsem vyladila, co říkat, jak to říkat, jak věty zjednodušit, navázat na sebe, tak to byl boj... Nejlepší ale na tom bylo, že jsem si uvědomila, že některé věty nedávají smysl, není z nich možné pochopit, na čem pracuji, co je cílem a smyslem projekt. To je tak, když vy máte něco v hlavě, a myslíte si, že tomu všichni rozumí. Nerozumí. Mluvit o své práci v jednoduchých větách, předávat myšlenky stručně a jednoznačně, je to nejtěžší. A v tom mi příprava neskutečně pomohla. A pořád se mi nedařilo splnit časový limit. Až kolem 30. videa jsem zjišťovala, co funguje, co jak říkat, co vynechat, jak na sebe jednotlivé věty navazovat. 

Zvládnou trému mi to nepomohlo. Stejně jsem se klepala a bála se i nadechnout, ať neztratím cenní vteřiny. Noční můrou zůstalo, že prostě zapomenu, co jsem chtěla říct, a zamotám se do toho. Ale měla jsem aspoň čisté svědomí, že jsem pro přípravu udělala všechno, co mě napadlo. 


Že je pořád prostor kam se zlepšovat, o tom nepochybuji. Mluvit na veřejnosti je těžké, a nejde to zlepšit nijak jinak, než trénovat. Pokud vás tedy čeká přednáška, připravte se, jak to jen jde: konzultujte svoji prezentaci, připravte si poznámky a hlavní vlákno, poproste oponenta, aby vám pomohl s kontrolou chyb, a není od věci se taky zeptat, zda rozumí tomu, co jste chtěli předat. Ušetří vám to spousta práce a nervů. 

No comments:

Post a Comment